Ağu 08

Behzat Ç. ile Türkçe

Yazan Editör Kategori yazma ipuçları

Behzat Ç.’yi seviyorum ama dizi yayınlanmaya başladığından beri değil. Her Temas İz Bırakır: Bir AnKara Polisiyesi çıktığında (2006) keşfetmiştim bu antikahramanı. İki senelik sabırsız bekleyişin ardından Son Hafriyat: Bir AnKara Polisiyesi geldi. Üçüncü romanı bir türlü bitiremedi, diye Emrah Serbes’e kızıp dururken dizi başladı ve beni fethetti. Şimdi devamı için eylülü, filmi için [Behzat Ç: Seni Kalbime Gömdüm (Son Hafriyat’tan uyarlama)] 28 Ekim’i bekliyorum yine sabırsızlıkla.

Argo kullanımı nedeniyle bir sürü eleştiri ve “yüce” RTÜK’ten uyarı alsa da “la”nın “lan”ın kibar hâli olduğunu öğretti bize. Asıl beni yakalayan, dahi anlamındaki –de, -da eklerinin ayrılması meselesiydi. Dizinin o bölümünde, seri katil notlar bırakıyordu cinayet mahallerine: “Buda intihar değil.” Behzat Ç. ve Harun tepki gösterdiler, şöyle bir şeydi: “ ‘Da’yı ayırmamış, mal la bu!” Böylece çoğumuzu delirten bir Türkçe sorununa el attılar.

İzleyenler için eğitici oldu mu bilmem, umarım olmuştur, ama ben bir kez daha sevdim yazarı ve senaristi. Memleketin en ciddi –evet, bence öyle− sorunlarından biri gün yüzüne çıktı. Türkçe öğretmenlerimizin tüm çabalarına rağmen, okumuş pek çok insan bilmiyor nerede ayıracak şu –da, -de eklerini. En sevdiğim nokta da zekice, iz bırakmadan cinayetleri işleyen katili sırf bu nedenle kınamalarıydı: “Biz de seni zeki sandık la! Daha ‘da’ları ayıramıyon!” Katilin şaşkınlığını görmeliydiniz!

Bir akşam, pek sevdiğim arkadaşlarımla sohbetteyken anlattım bunu. Biri demesin mi “Ben de karıştırıyorum yaa!” Kendimizi, ona öğretmeye adadık. Behzat Ç. örnekleri çok başarılı oldu. Bolca “la” ile biten cümle eşliğinde kavradı meseleyi, benim can arkadaşım.

Bu yöntemi sevdim, Behzat Ç. ile Türkçe derslerine devam edebilirim. Sırada malum arkadaşa –ki ekinin ayrı ve bitişik yazıldığı yerleri anlatmak var. Eminim, Behzat Ç.’den daha çok örnek çıkar.

Not: Bahsettiğim bölümün kaçıncı bölüm olduğunu hatırlayan, hatta videosunu bulan olursa ona bir hediyem var.

 

 

Yorumlar beslemesi .

5 Yorumlaryazı çizi  
Facebook Twitter More...