Ağu 01

editörlük

Kitap Editörlüğü

Yazarlar ve yayınevleri için kitap editörlüğü yapıyorum. Yani metinleri “kitap” hâline getiriyorum. Siz de kitabınızın bir editörü olsun istiyorsanız bana yazın.

Düzelti

Kitabınızın imla hatalarından arındırılmasını, Türkçesinin iyi olmasını istiyorsanız bana yazın.

Blog ve Web Sitesi Editörlüğü

Bir dönem Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi  web sitesinin editörlüğünü yürüttüm. Halen baba kızın seyir defteri ile okuryatar kitap bloğunun editörlüğünü yürütüyorum.

Siz de web sitenizin, bloğunuzun bir editörü olsun istiyorsanız bana yazın.

Yazarlardan

Tarihe Geçen Hazırcevaplar ve Geleceğe Yön Veren Sözler kitaplarımın yayıma hazırlığı esnasında ve sonrasında iletişimi hep en üst düzeyde tutarak en iyiyi arama bakış açınızla elde ettiğimiz güzel sonuçlardan dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Akın Alıcı

Hayata Yön Veren Sözler, Hayata Yön Veren Öyküler, Yeni Görgü Kuralları, Tarihe Geçen Hazırcevaplar, Geleceğe Yön Veren Sözler, Hayata Karşı Güç Bende kitaplarının yazarı

***

İtiraf etmeliyim ki hayatını nicedir bu meslekten, yani ‘editörlükten’ kazanan benim gibi birinin, bir kitap yazıp, sonra da onu bir başka editörün eline teslim etmesi çok ama çok ve çok daha zordur.

Hele ortalıkta adı sanı olan kimi yayınevlerinin bile kitapları ‘editörümsü’ arkadaşların ellerine kolaylıkla teslim ettiklerine tanık olmuşluğunuz varsa ya da d-yi atlayıp e-ye geçen ve o hızla ve gazla kendi kendilerini i’ye terfi ettirip, kendilerine editörüm diyen acemilerle muhatap olma ihtimalinizin ne denli yüksek olduğunun bilincindeyseniz… Daha da ikircikli bir ‘yazar’ tavrı yerleşir üzerinize.

Tabii bir de içi geçmiş, artık yaptıkları işten keyif almayan, nicedir okurmuş gibi yapıp okumayan kısacası ‘salla gitsin’ takılan editörler de vardır.

Eh hal böyleyken, o ‘editör/yazar’ın (yani benim) bir başka editörü (Gaye’yi) can-ı yürekten benimseyip, kitabını, çocuğunu teslim eder gibi teslim etmesi az şey değildir.  Ben Felsefe, Yelken ve Caz isimli (bir öykü ya da roman olmayan) kitabımı Gaye’ye teslim ettim. Önce editörüm oldu, sonra da en iyi arkadaşlarımdan biri.

Aslında editörlük yapmış birinin kitabının editörlüğüne soyunmak da herkesin harcı değildir; elin titrer, yüreğin titrer. Gaye’de o yürek vardı: Çünkü ne yaptığını biliyordu; işini biliyordu. Bir  kitabın, o kitaptaki her kelimenin bir yazar için ne anlama geldiğinin de gayet bilincinde olduğunu hem iki üç cümlesiyle hem de enerjisiyle size hemen aktarabilen bir editördü. Ben de hiç tereddütsüz, elimi uzattım,  ‘Tamam,’ dedim. ‘Kitabımı size bırakıyorum.’

Biz birlikte o kadar verimli ve keyifle çalıştık ki, sonraki bir çok projede de şimdi birlikteyiz.

İşin doğrusu şu ki, bir blog kurup, şu şu kitapların editörlüğünü ben yaptım diyebilecek kaç editör çıkar bilmiyorum. Zira kimi kitapları görünce, künyelerinde editör diye yazılan isimler için,  herhalde ‘takma isim’ filan olmalı diyorum. Öyle ya insan utanır…  İşte Gaye, her çalışmasıyla onur duyacak, temiz işler çıkarmış, gerçek bir editör.

Asiye Koray Bendon

Felsefe, Yelken ve Caz kitabının yazarı, Editör

***

2008 yılında Oğuz Erdoğan ile birlikte İşte Mülakat kitabını yazmayı bitirmiş ve Oğuz Erdoğan’a ‘Şimdi geldik en zor kısma, kitabı bastırmaya!’ demiştim.

27 yaşında genç bir yazardım, genç yaşta aldığım edebiyat ödülleri vardı ama görüştüğüm hiçbir yayınevi kitaplarımı basmaya, editörler eserlerimi incelemeye yanaşmıyordu. Hepsi daha fazla ve çabuk satacak kitaplara odaklanmış gibiydi.

İşte böyle karamsar bir havada Elma’nın internet sitesinden aldığım mail adresine umutsuzca mail attım.  Ne yalan söyleyeyim bu mailin sonunda Türkiye’nin en değerli Editörü ile tanışacağımı bilmiyordum.

Gaye Dinçel hemen mailime cevap verdi, beni telefonla aradı ve İşte Mülakat’ı Yayın Kurulu’na sundu. Böylelikle de birlikte çalışmaya başladık.

Gaye Dinçel, bana göre her fikre ve kişiye değer veren, eserin yayıma hazırlanması sırasında çok titiz ve detaycı, yazarı her aşamada bilgilendiren ve eserin yazıldıktan sonra yazardan kopmasını engelleyen bir editörlük anlayışına sahip.

Şimdi onunla çalışmaktan dolayı çok mutluyum, ama biraz da ona kızgınım. Çünkü bana mükemmel bir yazar-editör deneyimi yaşattı. Bundan sonra başka editörlerle çalışmamı zorlaştırdı:)

Mehmet Erkan

Bir Safın Öyküsü, Mülakat Anıları: Bir Başka İnsan Kaynakları, İşte Mülakat, Arzavul Tepesi kitaplarının yazarı

***

Gaye Dinçel’le tanışmamız, ilk kitabım Bir İnsan Kaynakları Masalı‘nı Elma Yayınevi’ne ilettiğim günlere rastlar. O kitabın ve daha sonra birçok kitabımın editörlüğünü yaptı. Bana yol gösterdi. Beraberce en uygun, en doğru anlatımları bulmaya çalıştık. Yayımlanan kitaplarımın okuyucudan aldığı olumlu tepkilerde onun payı büyük. Bu nedenle kendisine çok teşekkür ederim.

Gaye, şimdi kendi kanatlarıyla uçuyor. Çok başarılı çalışmalara imza atacağına içtenlikle inanıyorum. Ona yeni kariyerinde başarılar dilerken, engin bir derya olan “yazı çizi dünyasında” sesini daha çok duyuracağını düşünüyorum.

Yazmaya meraklı olanlara Gaye’yle tanışmalarını  öneririm. İnanın, memnun olacaksınız!

Özden Aslan

Bir İnsan Kaynakları Masalı, İyi ki Farklıyız, Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek, Aklını Arayan Çocuk, İşte Zor İnsanlar kitaplarının yazarı

yazı çizi