Eki 11

Şiir ve İnternet

Yazan Editör Kategori her şey

Ah Şiir Ah! adlı yazımı okuyan Tutkunun Şairi ile Twitter’da biraz sohbet ettik. Şiirle internet ilişkisini sordu bana. Ben de topu ona attım. Beni kırmayıp düşüncelerini yazdı ve sizinle paylaşmama izin verdi. Buyurun, bir şairin gözünden okuyun:

Malumunuz, eskiden şiire ulaşmanın yolu kitaplar ve az sayıdaki dergilerdi. Şimdi ise şiire ulaşmak için sanal ortam tercih edilir oldu. Bunun artı ve eksileri zaman zaman aklıma takılıyor. Yazınızı okuyunca yine aklıma geldi ve bunu da yazmanız gerektiğini düşündüm.

Ben bir şiirseverim. Yazıyorum da hatta. Şiirle ilgili olunca sanal dünyada yer alan birçok şiir oluşumunda yer aldım. Gözlemlerim:

1- İnsanların kendi şiirlerini paylaştığı edebiyat siteleri: Bu sitelerde, şiirler hatır gönül ilişkisi ile yorumlanıyor. Bir süre sonra insanlar iyi şiir yazdıklarına inanıyorlar, çünkü sürekli olumlu yorumlar alıyorlar. Olumsuz ve objektif bir yorum geldiğinde bunu çekememezliğe yoruyorlar. Birçoğu parasını verip kitap bastırıyor havaya girip… Birbirlerini okuyorlar, gerçek şiirden uzaklaşıyorlar.

2- Bloglar: Tamamen ego tatminine yönelik. İçlerinde okunası olanlar da var ama bu kadar kirlilik içinde ulaşmak zor. Bir de 10-15 yazarı olan bloglar var, dergi havasında. Takip edilesi ama bunlar da bir süre sonra, kendi içlerinde “körler sağırlar birbirini ağırlar” durumuna geliyor. Eleştiriye kapatıyorlar kendilerini.

3- Şiir siteleri: Şiire ulaşmanın en kolay yolu. Aradığın birçok şair var. Kitaptan uzaklaşma nedeni. Özetle şiire ulaşma konusunda büyük kolaylık, ama kitapseverler için kâğıt kokusu yok:) Yine de birçok insana bilmediği şairleri tanıtmıştır.

4- Sosyal paylaşım siteleri: Facebook benzeri sitelerde kurulan fan sayfaları, belli şairler ön plana çıksa da (Can Yücel, Ümit Yaşar Oğuzcan vb.) birçok şairin tanınmasına önayak olmuştur. Mesela, ben bir İbrahim Tenekeci seveni olarak, 5 yıl önce kimsenin tanımadığı bu adamın şimdi on binlerce hayranı olmasında sosyal ağların katkısının büyük olduğunu düşünüyorum.

Özetle, internet ve gelişen teknoloji ile “kitap”lar kaybeden olsa da şiir ve şairler kazanma yolundalar. Sadece oluşan ciddi şiir kirliliği can sıkıcı… Sevgi ve selamlar…

Tutkunun Şairi: http://twitter.com/tutkununsairi

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...