Ara 24

yazı çizi atölyesi

yazicizi-atolyesi-ileriBireysel Katılım

Yetişkinler İçin

“Benim gibi yazanlarla buluşsam, yazıp çizsem, konuşsam, ipuçlarını öğrenip daha iyi yazsam…” diyorsanız atölyeme beklerim.

Bugüne kadar 17 grupla çalıştık, ileri seviye grubu üç dönem sürdü.

Yeni perşembe grubu (19.00-21.00) talebe göre belirlenecek tarihte açılacak.

Atölye, bu programla 8 hafta sürüyor. Katılmayı, bu fotoğrafta defterinizle yer almayı istiyorsanız, yazıp çizme maceranızdan ve kendinizden bahsedip atölyeden beklentilerinizi bana yazın: gaye@yazicizi.com

Atölyeyi, Ankara’da Tunalı Hilmi Bülten Sokak’ta düzenliyorum. Kuramsal dersler yok, yazıp çizip okuyarak tartışacağız. İpuçları verip daha iyi yazmanıza destek olacağım.

Ayrıca Yogainn yoga stüdyosunda 18 Mart’ta cumartesi grubu başlayacak. Etkinlik için tıklayın.

Katılımcıların ürünlerini atölyeden sayfasında bulabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Kitap okumayı seviyorsan, yazmaya hevesliysen ve 8-12 yaş grubundaysan Çocuklarla Eğlenceli Yazı Çizi Atölyesi’ne katılabilirsin.

Yazma Eğitmeni Gaye Dinçel ve Psikolog Ernur Yanbastıoğlu‘nun yürüttüğü, oyunlar oynayarak yazmak isteyen çocuklara yönelik atölyemize bekliyoruz.

Balık tutmuyoruz. Balık tutmayı öğretmiyoruz. Hep beraber edebiyat denizine dalıyoruz.

İlk grubumuzla keyfimize diyecek yoktu. Atölye öykülerinden oluşan kitabımızı hazırlayıp bastırdık.

Yeni atölye grubu, 4 Mart’ta Farabi Sahnesinde başlayacak. 4 hafta boyunca, cumartesi 15.00-17.00 arası, haftada 2 saat bu programla devam edecek. Atölyenin sonunda çocukların öykülerinin yer aldığı kitap bastırılıp verilecek.

Atölyeye katılmayı istiyorsanız kayıt için tıklayın.

Katılımcılardan

“Uzun süredir kendimce notlar alıp şiir ve hikâyeler yazıyordum. Fakat bunları paylaşmak konusunda çekimser kalıyordum.

Yazı çizi atölyesi’ne katılmak, bana yazma konusunda cesaret kazandırdı. Benzer zevklere sahip insanlarla bir araya gelmek de ayrı bir kazanç oldu.”

Ayşen Cesur

***

“Yazı çizi atölyesi’ne katılmadan önce yazdığım metinlere ‘doldurmacılık’ egemen oluyor, sözü bir türlü başkalarına bırakamıyordum. Doldurmacılık çabası, kurgu bozukluklarına da yol açıyordu. Atölye sayesinde sözcük kullanmadaki savurganlığımı disiplin altına almayı, az da olsa başarabildim. Şimdi daha az sözle daha çok şey anlatmayı becerebiliyorum.

Atölyeye katılmadan önce  yazdığımı sandığım uzun öykülerin aslında ‘uzatılmış öyküler’ olduğunu anladım. Budama makasını kullanmayı, sözcük seçiminde titiz olmayı burada öğrendim.

Atölyedeki haftalık ödevler sayesinde erteleyip durduğum,  belki iki yılda yazamayacağım metinleri, birkaç ayda yazdığımı gördüm.”

İrfan Akalp

***

“Üç aydır her hafta sonu, yazdığımız hikâyeleri paylaştığımız güzel bir ortam oldu. Yazarken hissettiklerime gelince…
Teorik bilgi veren atölyelere gitmiş kişiler için bu gelişmiş atölye gibi oluyor. Birileri nasıl yazacağını anlatmıyor, sen bir şeyler yazmaya çalışıyorsun.
Düzenli olarak yazıyorsun. Bunun için hafta boyunca hayal gücünü ortaya koymaya çalışıyorsun. Belirlenen konu, ya bir resim ya şiir veya seçilmiş kelimelerin dışında yazı yazma denemesi olsun, hepsi belli sınırlar içinde yazma gerekliliği ile insanı zorluyor ve böylece geliştiriyor.
Yazdıklarını birilerine okuyarak onların değerlendirmesini alma yöntemi de kalemi geliştiren bir uygulama. Yazmadan yazınızı geliştiremezsiniz. Bu temel bir gerçek. Bu atölye ile kendinizi yazmaya zorluyorsunuz. Aksi takdirde insan yazmayı çok rahat erteleyebilir, böylece de aklına gelen parlak fikirler tekrar geldikleri karanlığa gömülür. Onları görünür ve aydınlıkta tutmak lazım.”

Nesrin Baytok

***

“Gaye’nin atölyesinde asla kendinizi kalıplara konmuş, sıkıştırılmış, sınırlanmış hissetmezsiniz. Yazı çizi atölyesi, her şeyden önce yazma cesaretini kendinizde bulmanızı sağlar. Birkaç hafta içinde bakış açınızı nasıl değiştirdiğine hayretler içinde tanık olursunuz.

Bütün hafta cumartesi gününün gelmesini iple çekersiniz. Gittiğiniz her yerde hep burnunuzun ucunda olanların harika öykü fikirleri olduğunu fark edersiniz. Kâğıt kalem elinizden düşmez olur. Başlarsınız atölyeye ve bırakamazsınız…”

P.

Atölye Programı

1. Hafta

Tanışma

Atölyeden beklentiler

Yazma ipuçları

Atölye mekânı üzerine yazma

Yazılanların okunması ve grupça değerlendirilmesi

Çalışma:

– Grupça belirlenen kelimeler üzerine yazın.

Programın tamamı için tıklayınız…

Kurumsal Katılım

“Çalışanlarımızın yaratıcılıklarını ve kalemlerini geliştirmek istiyoruz” diyorsanız kurumunuza özel bir atölye düzenleyebiliriz.

Zamanı ve yeri belirlemek sizin, atölyeyi yürütüp çalışanlarınızın gelişimine destek olmak benim işim.

Atölye Haberleri

Edebiyat Haber

Gazete Bilkent

Serdar A.

Kitapkurduyum Ben

Pırıltı

Yitik Ülke

Havadis Türk

yazı çizi