Kas 06

Ahlaki Olan ve Olmayan

Yazan Editör Kategori okuryatar

CCF AhlakiOlan kpk ozlBrigitte Labbé’nin çocuklar için yazdığı “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin yeni kitabı Ahlaki Olan ve Olmayan, felsefeye meraklı herkes için biçilmiş kaftan.

Kitap, ahlak ve vicdan kavramlarını keyifli öykülerle ortaya koyuyor. Yazar, yüzyıllardır tartışma konusu olan etik meselesini, bir çocuğun anlayabileceği sadelikte aktarıyor:

“Bir şeyin asırlardır yapılagelmesi, o şeyin iyi olduğu anlamına gelmez. Töreler, gelenekler, inanışlar, alışkanlıklar hiçbir şeyi kanıtlamaz. Hatta kimi zaman aklı uyutabilirler. Bugüne kadar hep yapılagelen şeyleri, hiç sorgulamadan tekrarlama tehlikesiyle karşı karşıya kalırız… İşte bu yüzden, birlikte ve özgürce yaşamak için hepimizin, içselleştirilmiş ahlaki kurallara ihtiyacı var.”

Jacques Azam’ın karikatür tadındaki renkli resimleri, kitabı neşeyle okumamızı sağlıyor. Sadece kafanızı kaşıyarak düşünmek değil, gülümseyerek düşüncelerinizi sorgulamak istiyorsanız yaşınıza başınıza bakmadan okuyun.

Bu kitabı okuduktan sonra dizinin diğer kitaplarını da okumak isteyeceğinizden eminim. Kitapları kendinize saklamayın, çocuklara da verin.

Ahlaki Olan ve Olmayan

Brigitte Labbé

Çeviren: Azade Aslan

Resimleyen: Jacques Azam

Günışığı Kitaplığı

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/ahlaki-olan-ve-olmayan-gaye-dincel/

Yorumlar akışı .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...