Ara 24

Aklından Düşünceler Geçen Çocuk

Yazan Editör Kategori okuryatar

Christine Nöstlinger, tanıdığım en ilginç yazarlardan biri. Hayal gücü o kadar özgür ki… Günışığı Kitaplığı pek çok kitabını yayımladı. Her yaştan çocuk okusun, eğlensin, bakış açısını genişletsin.

Kahramanımız Rosalinde, aklı ve hayali durmadan çalışan bir kız. Büyükler onun düşüncelerini anlamıyor, değiştirmeye, kendilerinin istediği gibi olması için yönlendirmeye çalışıyorlar. Rosalinde yer mi? Yemez tabii. O istediği gibi düşünmeye devam ediyor.

Büyükbabası düşüncelerini okumaya çalışıyor, aslında bu aralarındaki bir oyun. Kim kimin düşüncelerini okuyor acaba? Büyüklerin hepsi birbirinden komik!

Rosalinde buldozerleri seviyor, kafası dolu olduğu için basit şeyleri unutuyor ve kaleci olmak istiyor. Bu kitap tam da beni anlatıyor!

Kızlar kaleci olamazmış, ne saçmalık! En yakın arkadaşı Fredi de aynı fikirde üstelik. Rosalinde yedek meslekler düşünmek zorunda kalıyor. Tır şoförlüğü, vinç operatörlüğü gibi. Demek tırları, kepçeleri, vinçleri görünce büyülenen başka kadınlar da var! Bir de anlayan çıksa…

Bu kitap kafanızdaki kalıpları kırıp özgürlüğü hatırlamanızı sağlayacak. Çocuklar da okusun ki unutmasınlar…

Aklından Düşünceler Geçen Çocuk

Christine Nöstlinger

Çeviren: Necdet Neydim

Günışığı Kitaplığı

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/aklindan-dusunceler-gecen-cocuk-gaye-dincel/

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...