Eyl 27

B, Bira

Yazan Editör Kategori okuryatar

Tom Robbins, Parfümün Dansı ile sevdiğim bir yazar. Pek çok romanı var. Bu kez farklı bir kitapla çıktı karşıma. B, Bira (nedense “bi bira” diyorum), hem çocuklar hem de yetişkinler için. Ne kadar yetişkinsem! Okurken çocuklar gibi şendim.

Kitap çok eğlenceli. Kahramanlar birbirinden komik. “Çocuk” kahramanımız Gracie anlatıyor birayla macerasını. En sevdiğim kahraman, çılgın amcası Moe. Kendisi bir bira filozofu. Tam bir çocuk aslında!

Gracie, babasının içtiği şeyin ne olduğunu merak ediyor:  “Hani o sarı ve çişe benzeyen öteki şey…” Üstelik “Acı bu.” Moe Amca ona biranın ne olduğunu anlatıyor. Gracie, onun birayı bu kadar sevmesini anlamaya çalışıyor. Hikâye eğlenceli bir şekilde sürerken birayı da tanıyoruz. Tam zamanında ortaya çıkan Bira Perisi sağ olsun!

“Aman, çocuğa bira kitabı okutulur mu?” diye korkmayın. Tom, öyle güzel anlatıyor ki her şeyi, dengeyi çok iyi sağlıyor. Çocuğunuz koşup bira içmeye başlamayacak. Hep unuttuğumuz bir şey var: Bilinmeyen çekicidir, bilinen değil.

Kitabın biranın çevresinde dönen örgüsü bambaşka şeyler anlatıyor aslında. Cesaret, dostluk, sevgi, mücadele ve eğlence!

B, Bira

Tom Robbins

Çeviren: Aysun Babacan

Ayrıntı Yayınları

Yorumlar akışı .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...