Nis 11

Bedenim Bana Ait!

Yazan Editör Kategori okuryatar

“Bedenim Bana Ait!”,  “Ben Herkesle Gitmem ki!” ve “Ben Kaybolmam ki!” 5 yaş ve üstü çocuklar için istismardan korunma amaçlı yazılmış. Dagmar Geisler’in şahane resimleriyle renklenen kitapları Gergedan Yayınları Türkçeye kazandırdı. Kaygı duymak yerine çözüm bulmamızı sağlıyorlar.

“Bedenim Bana Ait!”, resimlerle bedeni tanımayı sağlıyor ve cinsel sınır ihlalleri konusunda önerilerde bulunuyor. Clara, istenen dokunuşlar, istenmeyen dokunuşlar, “Hayır!” diyebilme konularını eğlenceli bir biçimde anlatıyor.

“Ben Herkesle Gitmem ki!”, çocukların anne babaları yokken kimlerle birlikte gidebileceklerini yine eğlenceli bir dille anlatıyor. Lou’nun bir listesi var. Örneğin onu okuldan alacak kişiler belli. Başka hiç kimseyle bir yere gitmiyor.

“Ben Kaybolmam ki!”, çocukların kaybolduklarında kimlerden yardım isteyebileceklerine dair. Lu, pazarda kaybolunca hiç korkmuyor, çünkü kimlere güvenebileceğini biliyor.

Bu kitapları yakınınızdaki çocuklarla birlikte okuyup hem kendilerini korumalarına destek olabilir hem de onlara duyduğunuz saygıyı göstermek için güçlü bir adım daha atabilirsiniz.

Not: Bu yazı, Checkin dergisinin Nisan 2018 sayısında yayımlandı.

Yorumlar akışı .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...