Haz 11

Bilgelik Okulu: İlk Sır Çözülüyor!

Yazan Editör Kategori okuryatar

Unutma Beni” ve “Dünya’nın On Dört Günü” adlı romanlarını coşkuyla okuduğum Aslı Eti’nin yepyeni kitabı “Bilgelik Okulu: İlk Sır Çözülüyor!” yayımlandı. “Çocuklarla Felsefe Dizisi”nin bu ilk kitabı aynılık ve farklılık üzerine, yine akıcı bir dille yazılmış.

Aynı olmak mı değerli, farklı olmak mı? İnsanlarla anlaşabilmek için aynı olmak zorunda mıyız? Peki bu mümkün mü? Farklı yönlerimiz bir arada olmamıza engel mi?

Kaf Dağı’nın doruklarındaki Bilgelik Okulu’nun öğrencilerinden Gün, çıktığı yolculukta pek çok soruya yanıt arıyor. Ziyaret ettiği Farklı Ülke, Aynı Ülke ve Birlik Ülkesi ona aradığı cevapları verebilecek mi?

Kitabı sevmemin en önemli nedeni, hep farklılıklara rağmen birlikte olmaya vurgu yapıldığının farkına varmam oldu. Aynılıklara rağmen bir arada olmak da çok değerli. Aynılık ile farklılık bu kadar ayrı kavramlar mı? Yoksa ying yang gibi birbirinin içine geçmiş, ayrılamaz parçalar mı?

Mevlana’nın felsefesine bilmediğim örneklerle yer verilmesi beni etkileyen başka bir nokta. “Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik” demiş Mevlana.

Hep söylediğim gibi her yaştan çocuğun okuyabileceği bir kitap. Dizinin devamı heyecanla bekliyorum.

Bilgelik Okulu: İlk Sır Çözülüyor!

Aslı Eti

Kırmızı Kedi Çocuk

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/bilgelik-okulu-ilk-sir-cozuluyor-gaye-dincel/

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...