Haz 13

Demir Taht

Yazan Editör Kategori okuryatar

demir-tahtDemir Taht, Nesrin Baytok’un ilk kitabı. Hititler dönemindeki “demir taht” çekişmesini anlatan roman, Hititleri ele almasıyla tarihi romanlar arasında öne çıkıyor. Osmanlı ve Avrupa entrikalarına, Muhteşem Yüzyıl ve Game of Thrones dizilerine aşina olanlar için farklı bir alternatif.

Kitabın başında yer alan açıklamalara göre Hititler, dört bin yıl kadar önce Anadolu’ya yerleşmiş. Tabletlere yazdıkları anlaşmalar vb. sayesinde sırları çözülmeye başlanmış. Kitapta yer alan Kaynakça’dan da anlıyoruz ki yazar epeyce araştırma yapmış. Bu araştırmanın etkisi romanda hissediliyor. Hititleri giysilerinden anlaşmalarına, geleneklerinden tanrılarına tanıyoruz. Demire altından kırk kat daha fazla değer vermeleri şaşırtıcı.  Kullandıkları dil, tabletlerindeki üslup, diplomasiye verdikleri önem etkileyici.

Roman bir film gibi sahne sahne ilerliyor. Önce Başkent Hattuşa’ya gidiyoruz, sonra Hakpiş Kalesi’ne. Bir Kraliçe Puduhepa’yı dinliyoruz, bir Kraliçe Tanuhepa’yı. Bir Kral Murşili’ye yakından bakıyoruz, bir Kral Hattuşili’ye.

Aralarındaki ilişkiler, tanrılara ve tanrıçalara verdikleri değer, tapınakları, rahip ve rahibeleri, büyüleri, duaları… Anlatılanlar gözümüzde canlanıyor, sesleri duyuyor, kokuları alıyoruz.

Tarihi romanlara pek ilgim olmamasına rağmen merakla ve severek okudum.

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/demir-taht-gaye-dincel/

Yorumlar akışı .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...