Ağu 03

Joan Aiken masalları

Yazan Editör Kategori okuryatar

yagmur-damlalarindan-kolyeJoan Aiken, pek çok yapıtı olan, çocuk edebiyatına katkılarından dolayı Britanya Üstün Hizmet Madalyası almış bir yazar. Jan Pienkowski, Aiken’ın masallarını canlandıran ödüllü bir çizer.

İkilinin Türkçeye çevrilen iki masal kitabı var: “Yağmur Damlalarından Kolye” ve “Denizin Dibindeki Krallık”.

“Yağmur Damlalarından Kolye”, birbirinden özgün masallar ve onları içimize işleyen şahane resimlerden oluşuyor. Kitaba adını veren masaldaki kahramanımız Laura’ya, Kuzey Rüzgârı yağmur damlalarından yapılmış bir kolye armağan ediyor.  Kolyenin başına gelenleri heyecanla okudum. Kitaptaki masallarda yok yok: Rüzgâr, kedi, yıldızlar, çocuklar, büyücü, olağanüstü varlıklar…

“Denizin Dibindeki Krallık” da muhteşem masallar ve resimlerle bezeli. Bu masallarda efsanevi yaratıklar, ejderhalar, cincüceler, armut ağacı, prenses, balıkçı gibi bambaşka kahramanlar var.

Yazarın, ödüllü bir başka çizer olan Quentin Blake’in resimlediği “Uyurgezer Ayı” adlı masal kitabını da zevkle okudum. Denizler tanrısı Poseidon, krallar, cadılar, Marslılar, dev pembe yılan, şarkı söyleyen mavi çizmeler karşılıyor okuru.

Bu üç kitabı, başucunuzdan eksik etmeyeceğinizden eminim. Yaşamınızdaki çocuklarla birlikte ya da kendi başınıza okuyun, hayal gücünüzün canlanmasına izin verin.

Not: Bu yazı Checkin dergisinin Ağustos 2016 sayısında yayımlandı.

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...