Tem 08

Kardeşler

Yazan Editör Kategori okuryatar

Rocio Bonilla’nın çocuklar için yazıp resimlediği “Kardeşler!”,  Günışığı Kitaplığı’nca yayımlandı (çeviren Halil Türkten). Daha önce yazar-çizerin “Öpücük Ne Renktir?” adlı rengârenk kitabını, yeğenimle birlikte severek okumuştuk. Bu kitabına da bayıldık.

“Kardeşler!” çift kapaklı bir kitap. Nasıl mı? İki öykü bir arada, hangisinden başlarsanız… Biz küçük oğlan kardeşin ablasını gergedan olarak gördüğü öyküyle başladık. Kitabın ortasına geldiğimizde bir sürprizle karşılaştık. Sayfalar ters dönmüştü! İşte o zaman arka kapağı çevirdik ve orada ablanın kardeşini şebek olarak gördüğü öyküyü bulduk. İki kitap bir arada! 4 yaşındaki yeğenimin deyişiyle “Hiç böyle bir şey görmemiştim.”

Kitapta iki kardeşin birbirlerini nasıl algıladıklarını fark etmek ikimiz için de ufuk açıcı oldu. İkisinin şikâyetleri de anlaşılırdı, birbirlerini aslında çok sevmeleri de… Sonundaki, ortasındaki de denebilir, sürpriz sizi çok şaşırtacak.

Bu neşeli kitabı her yaştan çocuğun heyecanla okuyacağını düşünüyorum. Kardeşi olsun ya da olmasın… Olaylara tek taraflı bakmamayı hatırlamak için, kelimenin tam anlamıyla müthiş bir fırsat!

Not: Bu yazım, Checkin dergisinin Temmuz 2019 sayısında yayımlandı.

Yorumlar akışı .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...