Tem 05

Kiraz’ın Şarkıları

Yazan Editör Kategori okuryatar

Kiraz’ın Şarkıları’nı görür görmez yüreğimi sarsacak bir kitap olduğunu hissettim. Gelmesini heyecanla bekledim, ben acele ettikçe o geç kaldı. Belki de zamanını bekledi.

Kitabı elime aldığımda elim ısındı. Kapağını okşadım, sevgimi akıttım kapaktaki hüzünlü kıza. İlk bölümün başlığını görünce tam benlik olduğunu anladım: “Hayır hayır hayır”. Şöyle başlıyor: “Bugün 1 Temmuz Cumartesi ve yaz tatilinin ilk günü. Ama ben tatile gitmeyeceğim. Kendimi odama kapatıp bütün yaz çıkmayacağım, hatta sonrasında da”.

Lucie “hayat grevi”ne başlıyor. Çünkü “Bir şeyden memnun olmayınca grev yapılır”. Babası, babasının eşi Isabelle ve üvey kardeşiyle şehirde yaşamak istemiyor, yaz kampına gitmek de istemiyor. Asıl derdi anneannesinin ölümü. Bu yüzden burada ve mutsuz. Onu büyüten anneannesini, çiftlikte geçirdikleri eğlenceli günleri özlüyor.

Lucie, günlerini odasından çıkmadan ve ev halkıyla konuşmadan geçiriyor. Sadece onlar evde yokken mutfağa gidip yemek yiyor. Tek aşkı, anneannesinin hediye ettiği kuşu Kiraz: “Hayatta sahip olduğum en güzel şey kuşum”. Kiraz’ın söylediği şarkılar tek neşe kaynağı. Mutsuzluğu seçse bile…

Günler serinletici havuz resimleri yaparak, anneannesiyle oynadığı oyunları anarak geçiyor. Babasının, Isabelle’in ve küçücük kardeşi Lucas’ın iletişim kurma çabaları şimdilik pek işe yaramıyor.

Lucie’nin babası onu yeniden mutlu olmaya ikna edebilecek mi? Ya Isabelle? Onun rolü ne olacak? Lucie, anneannesinin öldüğünü, eski hayatına dönmesinin mümkün olmadığını bilse de kabullenebilecek mi? Lucas’ı benimseyecek mi?

Bazen Lucie’nin babasına kızdım, bazense onu anladım, üzüldüm, hissettim. Babaların, çocuklarını çok sevseler de duygularını anlama ve anlatmada ne kadar beceriksiz olduğunu hatırladım. Belki bazıları farklıdır, şimdikiler mesela.

Lucie’yle bütünleştim, onu çok iyi anladım. Ölümü kabullenmek, yeni ve seçmediğin bir hayatı sürdürmek zorunda kalmak…

Kitapta bir sürü hayal ve sürpriz bir macera da var. Lucie hep odasında kalacak değil ya…

Yüreğinizde ince bir sızıyla; heyecan, korku, coşku, neşe ve aklınıza gelmeyen pek çok duyguyu hissederek okuyacaksınız. Çocukların yüreğinin nasıl attığını anlamak istiyorsanız ya da hatırlamak, mutlaka okuyun. Çocuğunuz da okusun, eminim o bambaşka anlayacak ve anlatacak Lucie’yi…

Kiraz’ın Şarkıları / Amelie Couture / İletişim Yayınları / 2013 / 72 s.

Not: Bu yazı, 27 Haziran 2013 tarihli Cumhuriyet Kitap‘ta yayımlandı.

Yorumlar akışı .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...