May 10

Neruda Vakası

Yazan Editör Kategori okuryatar

neruda-vakasiNeruda Vakası, Şilili yazar Roberto Ampuero’nun dilimize çevrilen ilk romanı. Aynı zamanda yazarın altı romanının kahramanı olan Cayetano Brulé’nin dedektif oluşunun hikâyesi. Onu dedektifliğe zorlayan da ünlü şair Neruda.

Neruda, hastalığı nedeniyle yaşamındaki bazı gizemleri çözmeye karar veriyor. Hayatına giren kadınlara dair anılarını yazarken, Kübalı Cayetano’ya verdiği görevin sonuçlanmasını heyecanla bekliyor. Şili’de başlayan macera, başka ülkelerde sürüyor.

Cayetano, Neruda’nın isteğini yerine getirmeye çalışırken şairi tanıma fırsatını da yakalıyor. Onun keşifleri sayesinde okur da Neruda’yı ve dedektifin ona dair duygularını anlamaya başlıyor.

Pinochet darbesi öncesinde geçen roman, dönemin Şili’sini yakından görmemizi de sağlıyor. Başkan Salvador Allende’nin mücadelesini Neruda’nın ve Cayetano’nun gözünden izliyoruz.

Neruda Vakası, çözülmesi gereken gizemin cinayet olmaması; şairin yaşamı, aşkları; Şili, Küba ve diğer ülkelerde yaşananlar ve dedektifin bakış açısı yönlerinden farklı bir polisiye roman.

Bu zengin kitabı okumak, beni de zenginleştirdi. Umarım dedektifin diğer maceraları da dilimize çevrilir.

Neruda Vakası

Roberto Ampuero

Çeviren: İdil Dündar

Kırmızı Kedi Yayınevi

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/neruda-vakasi-gaye-dincel/

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...