Kas 30

Nuri Alço Etkisi

Yazan Editör Kategori her şey

Pek sevdiğim bir arkadaşımla, Ayfer’le çocukluğumuzu, ilk gençlik yıllarımızı konuştuk bugün. Vardığımız yer aynıydı: Annelerimiz üzerindeki Nuri Alço etkisi!

Şimdi çok gülüyoruz ama o zaman sıkılıyorduk bu uyarılardan: “Aman yavrum, oralarda kola falan içme, içine ilaç milaç koyarlar.” Ah Nuri Alço! Neredeyse tüm filmlerinde ısrarla koydun ya o ilacı kızların gazozuna, “kötü yola düşürdün” ya gencecik kızları, annelerimizin kâbusu oldun. Tabii bizim de.

Her defasında anlat dur: “Anne, arkadaşlarımla gidiyorum. Kimse ilaç falan koymaz, o filmlerde olur…” Ya da cesur genç havası: “Kimse cesaret edemez bana ilaç vermeye falan!” Dalga da geçiyorduk ama işe yaramıyordu tabii. Yıldığımız zamanlarda “Tamam, dikkat ederim, içmem” diyorduk artık. Az laf söylemedik Nuri Alço’ya.

Erkekler gülüyordu, onlara böyle uyarılar yapan yoktu tabii… Kadınların başının belasıydı Sayın Alço.

Komik yanı bir yana gerçek bambaşka. Yapılan araştırmalara göre cinsel taciz, sokakta tanınmayan kişilerden çok, yakınların, tanıdıkların, hatta aile üyelerinin uyguladığı bir şiddet yöntemi. Bu nedenle çocuklara ve gençlere “Hayır” demeyi, kendilerini korumayı öğretmek gerekiyor.

Annemi hep takdir etmişimdir bu konuda. Nuri Alço uyarılarının yanı sıra tacizden korunmanın yollarını da anlatmıştır bize.

Yorumlar beslemesi .

2 Yorumlaryazı çizi  
Facebook Twitter More...