Şub 20

Sokak / İrfan Akalp

Yazan Editör Kategori atölyeden

Ilık kış gününün bulutlu öğle sonrasıydı. Kentin kalabalığında kendi içlerine çekilmiş insanlar hızlı hızlı yürüyordu. Bu kadar çok köpek, gündüz vakti bu sokakta hiç görülmezdi. Tek tek yürüyenler, oturan adamın çevresini sarmış, köpek çetesine meraklı bir bakış atıp kaçar gibi uzaklaşıyordu. Sırtını kitapçıya verip bekleyen gençler, kaçamak gözlerle onlara bakıp kimin ne kadar korktuğunu ölçmeye çalışıyordu.

Derken bir sokak fotoğrafçısı, elindeki makineyi oturan adama doğrultup art arda deklanşöre basınca ortalık birden aydınlanıverdi. Yürüyüp gidenler sokak heykellerine dönüşmüş gibi oldukları yerde donup kaldılar. Kısa süre sonra yeniden canlandılar. Önce ışığın gökyüzünden geldiğini sanıp gözlerini yukarı kaldırdılar. Sonra köpeklere baktılar.  Arabaların sesi, ambulansın sireni yok olmuştu. Kokular, sesler, renkler aniden değişiverdi.

Yeni gelenler köpeklere yaklaştı. Ortalık gittikçe kalabalıklaştı. Bir baba, küçük oğlunun elini tutup köpeğin tüylerine sürdü. İçlerinden bazıları katıksız simitlerini koparıp koparıp köpeklere atarak onlarla paylaştı. Hazır mama tatmamış, boynu tasma görmemiş köpekler buna çok sevindiler. Önlerine atılanları kemik sanıp uzun uzun kokladılar. İnsanlar merakla bekliyordu. Sonunda yerdeki simitleri, yüzlerini yana çevirip ağızlarına aldılar. Seyirciler buna çok sevindi. İçlerinden biri dayanamayıp alkışlayınca diğerleri de ona katıldı. Köpekler gevelemeyi sürdürürken sokağa yeni girenlerin hepsi onları fark etti. İçlerinden bazılarıysa durup seyre başladı.

Gaye’nin notu: yazı çizi atölyesi ürünlerinden olan bu yazı, Tevfik Ceritoğlu’nun çektiği bu fotoğraftan esinlenilerek yazıldı.

Yorumlar beslemesi .

2 Yorumlar

  • kenan seven

    yazarımızı tebrik ediyoruz öncelikle…Yanı sıra bu fotografı da sizlerden önce sokak fotografçılarımızın facebook sayfası olan streetcatphotography grubumuzda görmek isterdik öncelikle..
    Umarım paylaşır bizlerle de sokak fotografçısı arkadaşımız A.Tevfik Ceritoğlu bu güzel ve anlamlı sokak fotoğrafını…

  • İrfan bey, bu güzel yazınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim..Bu köpekleri, ya benzeri bir kalabalık grubu sanırım ben de gördüm, Karanfil sokakta.. Bir ay kadar önce Mimarlar Odasının toplantısına gidiyordum..Topluca yerlere uzanmış, 10-15 kadardılar.. İnsanlar etrafına toplanmış, ama onlar pek de aldırmıyorlardı.. hatta birisi “oturma eylemi” var diye espri yaptı.. Kimseye aldırmamaları dikkatimi çekmişti.. Etraf çok kalabalıktı ve bir vaha bulmuşcasına oturuyorlar, yatıyorlardı..Demek ki bunalmışlardı diye düşündüm..yazı çizi  
Facebook Twitter More...