Nis 21

Uzun Yeleli Kediçocuk

Yazan Editör Kategori okuryatar

Öykülerini heyecanla okuduğum, atölyede öğrencilerime sürekli önerdiğim Etgar Keret, bu kez çocuklara yazmış: Uzun Yeleli Kediçocuk.

Kitap, “Babam çok meşgul bir adam. Açıkçası, beni göremeyecek kadar meşgul.” cümleleriyle başlıyor. Annesinin uyarısı üzerine oğluyla vakit geçirmek için çaba sarf eden babası, onu hayvanat bahçesine götürüyor. Harika! Ancak yine işi çıkıyor.

Kahramanımız kendi başına keşfedecek bu ilginç yeri. Acaba hayvanlar kafeslerde yaşamaktan memnun mu? Neden üzgün görünüyorlar?

Sıradan bir çocukken nasıl Uzun Yeleli Kediçocuk’a dönüşecek acaba? Okuyunca anlayacaksınız. Hikâyeyi anlatıp merakınızı öldürecek değilim.

Bu oldukça büyük boyuttaki kitabı Aviel Basil resimlemiş. Sayfaların çoğunu kaplayan, kocaman resimler birbirinden ilgi çekici. Hikâyeyi takip etmekle kalmayıp tamamlıyorlar. Üstelik bir sürpriz bizi bekliyor. Merakla ilerlerken sayfaların ardında gizlenen dev bir resim karşılıyor bizi. Şaşkınlıkla hayranlık birbirine karışıyor. Muhteşem! İşte macera şimdi başlıyor.

Etgar Keret, diğer öykülerinde olduğu gibi karakterle birlikte yol almamızı sağlıyor. Özgürlük, umut ve değişimden bahsediyor. Daha doğrusu, Uzun Yeleli Kediçocuk anlatıyor bu güzellikleri.

Kitap, her yaştan çocuğa şahane bir keşif fırsatı sunuyor.

Keret’le tanışırsanız diğer kitaplarını okumak için beklemeniz zor olacak: Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü, Gazze Blues, Bilek Kesenler, Kapı Birden Vuruldu, Nimrod Çıldırışları, Buzdolabının Üstündeki Kız, Yedi Güzel Yıl ve Domuzu Kırmak.

Uzun Yeleli Kediçocuk

Etgar Keret

Çeviren: Mahir Ünsal Eriş

Can Çocuk Yayınları

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/uzun-yeleli-kedicocuk-gaye-dincel

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...