Eki 20

Var mısın? Yok musun? / Gaye Dinçel

Yazan Editör Kategori okuryatar

ON8, yepyeni ve heyecanlı bir yayınevi. Var mısın? Yok musun? ilk üç kitaplarından biri. Gençler için sıradışı kitaplar yayımlıyorlar. Her yaştayım ya, bu kitabı 16 yaşımla okuduk ve çok sevdik.

İki kahramanımız, Gabri ve Franco’nun komik, hüzünlü, eğlenceli yolculuk öyküsündeyiz. 16 yaşımla ben, bir de bizim iki “kanka”. Onlar da 16 yaşında! Macerayı Franco anlatıyor. Ben Gabri oldum çoğunlukla. Deli dolu, neşeli, inatçı, şeytan tüylü serserinin, çılgının teki… Bazen de Franco olup mantıklı düşündüm, duygularımı da anlattım bambaşka bir dilde…

Her şey bu “Var mısın, yok musun?” cümlesinde gizli. Kankan sana sorsa ne dersin? Ben “Varım!” dedim. Franco bana baktı bir an ve çaresiz, o da “Varım” dedi.  Böylece üçümüz düştük yola. (“Hani dört kişiydiniz?” İlk sayfalarda 16 yaşımla bütünleşip “tek”e düştük.)

Gabri ve ben Jack Kerouac’in gazına gelmiştik. Yolda adlı romanı kılavuzumuzdu. Franco’yu sürükledik romanın içine. Hep birlikte kaybolduk “yolda”!

Bir sürü acayip insanla karşılaştık, tam yılacakken “Varım” dediğimizi hatırlayıp omuzlarımızı dikleştirdik. Söz ağızdan bir kere çıkar. Delikanlı raconu budur yani!

Hem “yol”u hem de birbirimizi keşfettik. Birbirimize başka türlü bakmaya başladık. Yol bizi büyüttü mü ne?

Var mısın? Yok musun?

Guido Sgardoli

Çeviren: Nilüfer Uğur Dalay

ON8 Kitap

okuryatar adresi: http://www.okuryatar.com/var-misin-yok-musun-gaye-dincel/

Yorumlar beslemesi .

yazı çizi  
Facebook Twitter More...