Tem 27

Yazmak isteyen çocuklara ve yetişkinlere rehberler

Yazan Editör Kategori okuryatar

Zümrüt Bıyıklıoğlu’nun biri çocuklara, diğeri yetişkinlere yönelik yazarlık kitapları, bu alandaki kaynaklar arasında en çok yararlandıklarım oldu.

Küçük Yazarın El Kitabı

Küçük Yazarın El Kitabı çocukları yazmaya teşvik eden, uygulamaya dönük bir kitap. Çocuklarla Eğlenceli Yazarlık Atölyesi’ni tasarlarken oldukça faydalandık, çocuklara ilk kaynak olarak öneriyoruz.

Kitapta alıştırmalara ağırlık veriliyor. Böylece kitabı rehber alan çocuk, yazmaya başlayabilir, yazıyorsa kalemini daha kolay geliştirebilir. Üstelik bu yolculukta eğlenerek ilerleyebilir.

Çocuk kitabı yazmak isteyenler de bu kitaptan faydalanabilir. Çocuk bakış açısını kavrayarak yazmayı anlayabilirler.

Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık

Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık, kurgunun temellerini güzel örneklerle anlatan bir el kitabı.

Hem yeni başlayanların hem de yazmayı sürdürenlerin kalemlerini açacak, faydalı alıştırmalarıyla ilerlemelerini sağlayacak bir kitap. Yazı çizi atölyelerinde öğrencilerime öneriyorum.

Kitapta teorik bilgiden çok örneklere yer veriliyor. Seçilen örneklerin tam yerine oturan, çarpıcı metinler olması beni etkiledi. Böylece kurgunun temel taşlarını net bir gözlükle görebiliyoruz. Zihnimizi bulandıran kavramları açıkça anlayabiliyoruz.

Kitapta temel olarak karakter, çatışma, olay örgüsü, zaman, mekân, anlatım teknikleri ve bakış açıları yer alıyor. Bilmkurgu türünün özel olarak ele alınması çok hoşuma gitti. Düş gücümüzün sınırlarını zorlarken ne kadar fazla seçeneğimiz olduğunu hatırlatıyor.

Yazmaya hevesliyseniz ilham almak için birebir.

 

Yorumlar akışı .

Yorumlaryazı çizi  
Facebook Twitter More...